stránky jsou momentálně v rekonstrukci
Proces obnovy
14. 5. 2016
Jak dobýt hrad
Akci realizovalo Edukační centrum Bečov, ve spolupráci s Bečovskou botanickou zahradou a TJ Slovan Karlovy Vary – sekce Orientační běh
V sobotu 14. 5. 2016 proběhla v hradním parku a na samotném středověkém hradu Bečov ojedinělá akce uspořádaná ve spolupráci s Bečovskou botanickou zahradou a TJ Slovanem Karlovy Vary. Po fyzické přípravě (běh, lezecká technika po skále, základy ovládání plavidel, apod.) v areálu botanické zahrady proběhl pilotní zkušební program pracující s kombinací neformálního vzdělávání a sportovní aktivity. Účastníci kurzu „Jak dobýt hrad“ se dozvěděli zákonitosti spojené se stavbou hradů na nepřístupných místech, osvojili si obléhací techniku, dobové reálie a fyzicky si vyzkoušeli jak namáhavé je dobýt hrad (bez zbroje) a za ostřelování hadrovými koulemi. Odměnou všem zúčastněným dětem pak byla interaktivní prohlídka hradu a hledáním ukrytého pokladu – relikviáře sv. Maura.
Lektoři: Tomáš Wizovský, kastelán státního hradu a zámku Bečov, Jan Turek, trenér TJ Slovan Karlovy Vary – sekce Orientační běh
5. 8 .2015
Výstava Velká hradozámecká inventura
Výstava Velká hradozámecká inventura přibližuje návštěvníkům proces obnovy a zpřístupňování hradu a zámku Bečov.
Areál hradu a zámku Bečov prošel v období od roku 1989 významným přerodem, kdy se stal z veřejnosti uzavřeného objektu druhou nejnavštěvovanější památkou Karlovarského kraje. Na jednenácti panelech je tak možné seznámit se s významnými projekty stavební obnovy, stejně jako si připomenout zajímavé restaurátorské počiny a dozvědět se něco o budoucím směřování objektu.
Výstavní panely vznikly jako součást hlavního mediálního tématu NPÚ pro rok 2015 Velká hradozámecká inventura, které shrnuje 25 let obnovy nejcenněšjích českých památek.
Výstava je do konce září 2015 volně přístupná v prostoru zámeckých zahrad státního hradu a zámku Bečov v otvíracích hodinách památkového objektu.
Zpracovali: PhDr. Kateřina Rozinková, Mgr. Tomáš Wizovský
V rámci výstavy proběhly dne 28. 9. 2015 v 11, 13 a 15 hod. mimořádné prohlídky nazvané Odhalte tajemství bečovských depozitářů.
Speciální prohlídky depozitářů budou zaměřeny zejména na příběh relikviáře sv. Maura a jeho vypátrání, od kterého je letos slaveno přesně 30 let.
Rezervace nutná.
23. 7. 2015
Příprava ikonografického rozboru výmaleb hradu Prof. Roytem
4. 5. 2015
Relikviář svatého Maura dostane novou muzejní expozici. O autorovi návrhu rozhodla architektonická soutěž
Státní hrad a zámek Bečov už ví, jak za dva roky představí svůj největší poklad –románský relikviář svatého Maura. V architektonické soutěži, kterou uspořádal Národní památkový ústav, byl vybrán návrh pražského ateliéru SGL projekt. Jeho řešení umožní připravit expozici, jež bude rozvíjet jednotlivé příběhy relikviáře počínaje jeho vznikem v první třetině 13. století a osudem svatého Maura přes putování do Čech v 19. století, ukrytí relikviáře před koncem druhé světové války po jeho detektivní vypátrání a následné restaurování. Speciální důraz bude kladen na potřeby a zájmy různých typů návštěvníků včetně dětí, počítá se například i s poutníky. Nová expozice naváže na nynější, návštěvnicky velmi ceněný princip gradace poznání a pochopení fenoménu vzácné památky s vyvrcholením prohlídky v trezorové místnosti. Nové prostory umožní jednak rozšíření expozice o další oblasti (například budou moci být představeny unikátní předměty související s restaurováním), jednak návštěvníci, kteří budou chtít rozjímat, budou moci setrvat u relikviáře delší dobu nebo se k němu vracet.
Vítězný návrh - vizualizace: půdorys 1, půdorys 2 a půdorys 3
5. 12. 2014
Hrad Bečov se po relikviáři sv. Maura pyšní dalším pokladem – archivními víny v hodnotě 20 milionů
10. 7. 2014
Příkladná obnova hradu, přilehlých objektů a areálu hradu a zámku Bečov. Katalog veřejné architektonické soutěže
Autoři textů: Czaba CSORBA, Naděžda GORYCZKOVÁ, Jiří T. KOTALÍK, Tomáš WIZOVSKÝ
V knize a na přiloženém CD jsou prezentovány materiály ze soutěžních prací soutěže "Státní hrad Bečov – příkladná obnova hradu, přilehlých objektů a areálu, územní odborné pracoviště v Lokti" se svolením jejich autorů.
Obsah:
-
Úvod zadavatele soutěže, Naděžda Goryczková
-
Slovo předsedy poroty, Jiří T. Kotalík
-
Architektonická soutěž, její průběh a výsledky z pohledu práva, Czaba Csorba
-
Prezentace jednotlivých soutěžních návrhů
-
Vyhodnocení soutěže
-
Výstava a konference v NTM – prezentace soutěžních návrhů, Tomáš Wizovský
-
Soutěžní porota
-
Obsah přiloženého CD: Zadávací dokumentace; Soutěžní porota, záznamy z jednání; Soutěžní návrhy; Hodnocení soutěžních návrhů; Výstava a konference v NTM; Ostatní dokumenty s vazbou na architektonickou soutěž; Rekapitulace.
10. 10. 2013
Hrad Bečov – dokončení a kolaudace obnovené mostní konstrukce
19. 7. 2013
Archeologický výzkum na hradě Bečov
Zjišťovací výzkum na hradě Bečov byl zahájen dne 10.6. 2013 a je realizován za účelem poskytnutí důležitých informací o pozitivních archeologických situacích v areálu hradu pro potřeby projektové dokumentace jeho obnovy (Projekt příkladné obnovy.
Konkrétně se jedná o zjišťovací sondy v Pluhovských domech, v tzv. spojovacím krčku (prostor mezi Pluhovskými domy a kaplovou věží) a o výzkum v interiéru hradní kaple Navštívení Panny Marie, kde byl v roce 1985 nalezen relikviář sv. Maura.
Výzkum dosud přinesl některé nové poznatky ke stavebnímu vývoji Pluhovských domů. Zdokumentovány byly ruby kleneb suterénu, druhotné úpravy skalního podloží a nalezeny byly rovněž starší stavební konstrukce, které mohou náležet původnímu gotickému paláci, stojícímu dříve na místě dnešních Pluhovských domů.
V souladu s filozofií příkladné obnovy hradu je laická i odborná veřejnost zapojována do procesu obnovy. V tomto případě byl vytvořen vzdělávací kurz „Historie pod povrchem“, který během června a července 2013 navštívilo 190 účastníků.
3. 6. 2013
Fakultní památkový objekt: Bečov a pražská Pedagogická fakulta uzavřely spolupráci
Dne 29. května 2013 byla podepsána smlouva o spolupráci mezi Národním památkovým ústavem a Univerzitou Karlovou v Praze, Pedagogickou fakultou. Jejím účelem je potvrzení a prohloubení dosavadní spolupráce, na jejímž základě získává státní hrad a zámek Bečov status Fakultního památkového objektu.
2. 6. 2013
Vzdělávací program interaktivní řemeslné dílny - tesařství
V rámci stavby nové lávky přes bývalý hradní parkán u západní paty donjonu, proběhly od dubna do června 2013 tři řemeslné dílny zaměřené na tesařství.
6. – 7. 4. 2013 První dílna – Tesařské řemeslo dříve a dnes
Pro stavbu základní mostní konstrukce bylo zapotřebí nastavit podélné nosné trámy plátovými spoji a na příčných trámech vyrobit ozdobné zakončení - tzv. trámové zhlaví. Účastníci dílny mohli vidět názorné ukázky výroby těchto prvků současnými i tradičními ručními nástroji, používanými v minulosti.
27. – 28. 4. 2013 Druhá dílna – Tesařský dvůr
Cílem druhé dílny bylo ukázat, jakým způsobem byla organizována práce na tesařském dvoře a jak se tesařská praxe v průběhu staletí vyvíjela. Předvedeny byly ukázky tesání trámů – nízká a vysoká práce a výroba tesařských spojů – čep, dlab, rozpor, plát, rybina. Návštěvníci si měli možnost vyzkoušet práci se základním ručním nářadím.
2. 6. 2013 Třetí tesařská dílna aneb "Jak se staví most"
Poslední ze tří workshopů věnovaných tesařskému řemeslu se uskutečnil 2. 6. 2013. Návštěvníkům byla nabídnuta jedinečná možnost podílet se na obnově středověkého hradu a účastnit se dokončení prací a montáže parkánového mostu.
V edukační místnosti byli účastníci za pomoci fotografií s výkladem seznámeni s dosavadním průběhem stavby. Poté dílna pokračovala v místě montáže na parkánu u západní paty donjonu, kde byly osazeny boční konstrukce zábradlí. Návštěvníci se dozvěděli, jakým způsobem se tyto prvky rozměřují a vyrábí a mohli se sami účastnit dokončení mostu.
7. 5. 2013
Vyhlášení výsledků nového hodnocení soutěžních návrhů v rámci architektonické soutěže o návrh na obnovu hradu Bečov
Architektonická soutěž o návrh proběhla v rámci projektu "Bečov nad Teplou – příkladná obnova hradu a přilehlých objektů pro prezentaci památkové péče formou vzdělávacích programů", jehož cílem je nejen příkladná památková obnova a zpřístupnění hradu, ale také vlastní proces realizace. Státní hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu jsou totiž ideálními modelovými pracovišti, na kterých je možné aplikovat a experimentálně ověřovat postupy a procesy nejvyšší možné odborné úrovně. Z tohoto důvodu byla jako způsob výběru nejvhodnějšího zhotovitele projektové dokumentace zvolena architektonická soutěž o návrh.
Rychlý kontakt
Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.